הישיבה לא דיווחה על כל המשכורת, המורה הורשע בעבירות מס

ביהמ”ש השלום בירושלים גזר עבודות שירות וקנס בגובה 10 אלף שקלים על מורה בתלמוד תורה שהורשע בהסדר טיעון בעבירה של עריכת דוח לא נכון לרשויות המס
דנה לווינסקי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מסים החזרי מס עבירות מס מיסים
אילוסטרציה envato

שופט בית משפט השלום בירושלים, אילן סלע, גזר 3 חודשי עבודות שרות וקנס בסך עשרת אלפים שקלים, על מורה בתלמוד תורה, שהורשע בעבירה של עריכת דוח לא נכון, בשל מסירת ידיעות לא נכונות בנוגע לעניין או דבר המשפיעים על חיובו במס או על חיובו של אדם אחר.

על פי כתב האישום, במשך כעשר שנים, הנאשם שעבד כמורה בתלמוד תורה בביתר עילית השייך לעמותה “וזאת הברכה”, קיבל משכורת חודשית מפוצלת, שעל חלקה דווח לרשויות המס כדין וחלקה לא דווח. מדובר בהתנהלות של העמותה באותה תקופה ביחס לכלל עובדי העמותה, שפעלה באופן שהשכר המדווח שולם באמצעות המחאה שהייתה רשומה על שמו של העובד כמוטב, ואילו החלק שעליו לא דווח, שולם בהמחאות שהיו רשומות לפקודת מוטבים אחרים. הסך הכולל של שכר הנאשם עליו לא דווח בתקופה האמורה הגיע לכדי סך של 392 אלף שקלים.

הודאת הנאשם ניתנה במסגרת הסדר טיעון, שכלל גם הסכמה לעניין העונש. הוסכם, כי הצדדים יעתרו במשותף, להשתת עונש מאסר בפועל לתקופה של 3 חודשים, שבכפוף לחוות דעת חיובית של הממונה על עבודות השירות, תרוצה בעבודות שירות ואילו לעונשים הנלווים הצדדים יהיו חופשים בטיעוניהם.

במסגרת טיעונים אלו עתרה התביעה להשית על הנאשם קנס בגובה 10% מהסכום שלא דווח לרשויות המס. הוא עמד על כך, שהודאתו של הנאשם באה רק לאחר שהעדים העידו, ולאחר שהנאשם מסר גרסה שאינה אמת בבית המשפט. כן ציין, כי אין כל אינדיקציה לכך שהנאשם התריע בפני העמותה על התנהלותה ולא על כך שהוא עזב את עבודתו בה עובר לסגירתה.

מנגד, ב”כ הנאשם ציין כי מבין כלל עובדי העמותה שפעלו בדומה לנאשם, הנאשם הוא בין הבודדים שהסיר את המחדלים במלואם. הוא ציין, כי הנאשם גם היה מבין הבודדים שעזב את העבודה בעמותה כשנודע לו על דרך ההתנהלות של העמותה. כפועל יוצא מכך, הנאשם גם לא היה זכאי לקבל דבר מהמוסד לביטוח לאומי. בנוסף, הוא עמד על מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם.

השופט סלע ציין את העובדה כי אין חולק כי מי שעמד מאחורי ביצוע העבירות היו העמותה ומנהלה. הנאשם, כמו שאר העובדים, ששכרם מהעמותה ממילא לא היה גבוה, היו למעשה כבולים בסיטואציה אליה נקלעו.

“סירוב לעבוד לפי הכללים שהכתיבה להם העמותה”, כתב השופט, “וודאי פנייה לרשויות בעניין זה, הייתה אמנם מונעת את ביצוע העבירה, אך בד בבד הייתה מותירה את אותם עובדים, ובכלל הנאשם, חסרי פרנסה. אכן, אין בכך כדי להצדיק את ביצועה של העבירה, אך בהחלט יש בכך כדי להצדיק את העונש עליו הוסכם. באופן עקרוני, גם יש בו כדי להצדיק שלא להחמיר עם הנאשם בגובה הקנס”.

_________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט אילן סלע

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://dev.obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות dev.obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א’ לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות